Κάνσας – Λος Άντζελες 2-1: Νίκη στο φινάλε με ανατροπή (hls)

Η ομάδα του Βίρμες ενώ βρέθηκε πίσω στο σκορ εκμεταλλεύτηκε την αποβολή του Μπλάκμον για να φτάσει τελικά στην νίκη.

Για την 10η αγωνιστική του MLS το Κάνσας υποδέχτηκε το Λος Άντζελες με τους γηπεδούχους να κάνουν την ανατροπή και τελικά να φτάνουν στην νίκη με σκορ 2-1.

Στο ξεκίνημα του ματς η ομάδα του Πίτερ Βίρμες ήταν καλύτερη έχοντας την κατοχή της μπάλας και δίνοντας τον ρυθμό που ήθελαν στο μάτς αυτό όμως κράτησε μέχρι το 24ο λεπτό όπου ο Κιμ Μούν – Χουάν με ατομική ενέργεια και κόντρα στην ροή του ματς έβαλε τους φιλοξενούμενους σε θέση οδηγού όπου και έμειναν σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος υπήρξε μια καθοριστική φάση η οποία διαφοροποίησε τα δεδομένα αφού ο Μπλάκμον αποβλήθηκε στο 58ο λεπτό αναγκάζοντας την ομάδα του Μπράντλεϊ να αγωνιστεί για επάνω από μισή ώρα με 10 παίκτες και τελικά να δεχτεί και την ανατροπή. Το γκολ της ισοφάρισης ήρθε στο 61ο λεπτό με ωραίο αριστερό σουτ του Πουλίδο μέσα από την περιοχή για να έρθει ο Σαλόι τρία λεπτά πριν το τέλος αγώνα και να ¨γράψει” το 2-1 με εξαιρετικό πλασέ.

Στους 23 βαθμούς πλέον το Κάνσας και στην δεύτερη θέση της Δυτικής περιφέρειας πίσω από το Σιάτλ με το Λος Άντζελες να παραμένει στους 12 βαθμούς και την 8η θέση.