Νιμ – Λοριάν 1-0: Ανάσα παραμονής

Ένα πέναλτι του Ριπάρ δύο λεπτά πριν από το τέλος έκρινε το ντέρμπι παραμονής μεταξύ της Νιμ και της Λοριάν στον εξ αναβολής αγώνα της 21ης αγωνιστικής.

Ένα πέναλτι του Ριπάρ δύο λεπτά πριν από το τέλος έκρινε το ντέρμπι παραμονής μεταξύ της Νιμ και της Λοριάν στον εξ αναβολής αγώνα της 21ης αγωνιστικής. Οι γηπεδούχοι χρειάστηκαν την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ρενό Ριπάρ για να φτάσουν στο 3ο συνεχόμενο τους τρίποντο μετά από τις νίκες με Μπορντό (2-0) και Ντιζόν (0-2). Η Νιμ σε ακόμα ένα παιχνίδι κράτησε ανέπαφη την εστία της και ξέφυγε από την επικίνδυνη ζώνη.

Η Νιμ έχει 3ο σερί ματς στην έδρα της και την ερχόμενη αγωνιστική υποδέχεται τη Ναντ (28/2), ενώ η Λοριάν που υπέστη 2η ήττα στη σειρά υποδέχεται τη Σεντ Ετιέν (28/2).