Στρασμπούρ-Λυών 2-1: Ξύπνησε αργά και το πλήρωσε (highlights)

Η Στρασμπούρ με εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο νίκησε 2-1 την Λυών, η οποία άργησε να αντιδράσει και γνώρισε την στην πρεμιέρα της Ligue 1

Αρκετά προσεχτικές ήταν οι ομάδες στο ξεκίνημα θέλοντας να κλείσουν τους χώρους προς τις 2 περιοχές κάτι που κατάφεραν. Ο Σελς ήταν σε ετοιμότητα στα σουτ των Τολισό και Τσερκί στο 26′ και το 31′ κρατώντας το μηδέν.

Ο Βέλγος γκολκίπερ πήρε άριστα και στη φάση του 41ου λεπτού, όταν στο τετ α τετ με τον Λακαζέτ βρήκε την μπάλα με το πόδι και την έστειλε στο δοκάρι. στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε και ήταν οι γηπεδούχοι που έβαλαν φωτιά με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπελεγκάρ στο 63′. Στο 76′ η Στρασμπούρ αύξησε το προβάδισμά της με τον Μοτιμπά να πλασάρει από κοντά.

Η Λυών ξύπνησε μετά το 84′ κάνοντας 5 τελικές, βρίσκοντας το γκολ με τον Ταλιαφίκο στο 88′, χωρίς όμως να καταφέρει την ισοφάριση.