Μπρεστ – Μαρσέιγ 1-4 : Χωρίς Παγέτ… χωρίς πρόβλημα (hls)

Με την εκτός έδρας νίκη 4-1 στην έδρα της Μπρεστ η Μαρσέιγ επέστρεψε στην πρώτη τριάδα της Ligue 1.

Η Μαρσέιγ του Χόρχε Σαμπάολι μπήκε στο Φρανσίς Λε Μπλε για να σκοράρει γρήγορα. Έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 2ο λεπτό με τον Μίλικ και τελικά σκόραρε με τά από 2’03” με τον Ζέρσον για να προηγηθεί 1-0 με το πιο γρήγορο γκολ που έχει πετύχει φέτος.

Μετά το εικοστό λεπτό οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν, έφταναν έξω από την περιοχή της Μπρεστ αλλά δεν έβρισκαν μεγάλη ευκαιρία.

To δεύτερο ημίχρονο δεν είχε τόσες καλές στιγμές όσο το πρώτο αλλά η Μαρσέιγ ήταν αποτελεσματική.

Έκανε τρεις φάσεις μέχρι το 71ο λεπτό και πέτυχε δύο γκολ. Ο Μίλικ μετά από την ασίστ στο πρώτο γκολ σκόραρε ο ίδιος με κεφαλιά (63′) και ο Αριτ από κοντά έκανε το 0-3 για την ομάδα του Σαμπάολι (71′).

Οι γηπεδούχοι μείωσαν με κεφαλιά του Καρντονά στις καθυστερήσεις αλλά ούτε ένα λεπτό μετά ο Γιουντέρ πέτυχε κι άλλο γκολ για τους φιλοξενούμενους.

Η Μαρσέιγ έφτασε την δεύτερη Νις στους 50 βαθμούς και οι δύο ομάδες αναμετρώνται την επόμενη αγωνιστική. Οι Μασσαλοί πέτυχαν τέσσερα γκολ εκτός έδρας για πρώτη φορά μετά τον Σεπτέμβρη του 2019 και το 4-3 απέναντι στην Μονακό.

Μπρεστ (4/4/2) : Μπίζοτ – Ντουβέρν, Μπεν, Μπρασιέ, Ουρόνεν – Ονορά, Μπελκεμπλά, Μαγκνιετί (65′ Αγκουμέ), Μπελαϊλί (66′ Ντελ Καστιγιό) – Σατριάνο (77. Καρντονά), Λε Ντουαρόν (66′ Μουνιέ)

Μαρσέιγ (4/1/4/1) : Παου Λόπεθ – Λιρόλα, Μπαλέρντι (70′ Τσαλέτα-Τσαρ), Σαλιμπά, Κολάσινατς (70′ Λουάν) – Καμαρά – Γκεντουζί (82′ Ρονζιέ) , Αρίτ (82′ Γιουντέρ), Γκέγε, Ζερσον – Μίλικ (70′ Μπακαμπού)