Λοριάν – Λανς 2-0: “Ανάσα” μετά από τέσσερις μήνες (hls)

Η Λοριάν πήρε σπουδαία νίκη μετά από τέσσερις μήνες και ξεκόλλησε από την τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Η Λοριάν νίκησε χωρίς να πιεστεί τη Λανς που γρήγορα θέλει να ξεχάσει την αναμέτρηση. Οι γηπεδούχοι νίκησαν για πρώτη φορά μετά τις 22 Σεπτεμβρίου πετυχαίνοντας μόλις την 4η φετινή της νίκη. Η Λοριάν κατάφερε στην πρώτη της τελική να σκοράρει με τον Σαμπού Σουμανί στο φινάλε του ημιχρόνου φτάνοντας τα τρία γκολ στο πρωτάθλημα (1-0, 44ο λεπτό).

Στην επανάληψη η Λοριάν είχε δοκάρι με τον Μοφί στο 62ο λεπτό και στο 76ο λεπτό ο Ιμπραχίμα Κονέ, δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, πέτυχε γκολ στο ντεμπούτο του στο γαλλικό πρωτάθλημα και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα (2-0, 76ο λεπτό). Η Λοριάν έφτασε τους 20 βαθμούς και άφησε τελευταία την Σεντ Ετιέν, η Λανς παρέμεινε στην 9η θέση με 33 βαθμούς.