Μαρσέϊγ-Μπορντό 2-2: Δίκαιη μοιρασιά (hls)

Η Μαρσέϊγ έμεινε στο 2-2 στο «Βελοντρόμ» κόντρα στην Μπορντό στην αναμέτρηση που έκλεισε την αυλαία της 2ης αγωνιστικής της Ligue 1.

Ένα ματς μοιρασμένο με τις δύο ομάδες να έχουν δικό τους από ένα ημίχρονο και το αποτέλεσμα να κρίνεται δίκαιο.
Ο αγώνας ξεκίνησε με το σοκαριστικό στιγμιότυπο της λιποθυμίας στο 5ο λεπτό του Σάμουελ Καλού της Μπορντό. Ο Νιγηριανός επιθετικός κατέρρευσε και όλοι φοβήθηκαν τα χειρότερα. Ευτυχώς συνήλθε, έπαιξε για τρία λεπτά (ανήκουστο) και στην συνέχεια έγινε αλλαγή.

Η Μαρσέϊγ κυριάρχησε στην κυκλοφορία της μπάλας και κατάφερε να προηγηθεί στο 34’ με τον Ουντέρ να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα μετά από γύρισμα του Γκέρσον.

Στην συνέχεια, στο 41’, ο Παγιέτ με ένα καταπληκτικό σόλο και ωραίο πλασέ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, βάζοντας «φωτιά» στο Βελοντρόμ.

Στην επανάληψη όμως, η δυνατή βροχή που ξεκίνησε έμοιαζε σα να έσβησε την μηχανή των γηπεδούχων. Η Μπορντό ανέβηκε και με τον 18χρονο Πεμπελέ που είχε περάσει ως αλλαγή μείωσε στο 51’ σε 2-1.

Στο 57’ οι «γιρονδίνοι» έκαναν το 2-2, όταν μετά από κόρνερ του Μπάσιτς, ο Ουντέν με σουτ στην κίνηση έκανε το 2-2.
Η Μαρσέϊγ προσπάθησε να πιέσει αλλά στο 88’ έμεινε με δέκα παίκτες, καθώς αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη ο εονάρντο Μπαλέρντι για σκληρό φάουλ στον Μαράς.

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία της 2ης αγωνιστικής στη γαλλική Ligue 1 έχουν ως εξής:

Λοριάν-Μονακό 1-0