Αθλέτικ Μπιλμπάο – Έϊμπαρ 1-1: Απρόσμενη ισοπαλία για τους Βάσκους (hls)

Η Μπιλμπάο έμεινε στην ισοπαλία απέναντι στην προτελευταία Έϊμπαρ παρά την προσπάθεια της και τις ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο.

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο υποδέχτηκε την Έϊμπαρ στο “San Mames” στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής της Primera Division σε έναν αγώνα που ολοκληρώθηκε με σκορ 1-1.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλά στην αναμέτρηση και γρήγορα κατάφεραν και να προηγηθούν συγκεκριμένα μόλις στο 9ο λεπτό με τον Μπερτσίτσε μετά από ασίστ του Ντε Μάρκο .

Η Έϊμπαρ έψαξε γρήγορα την απάντηση και την βρήκε ουσιαστικά στην πρώτη της επίσκεψη με προϋποθέσεις στην εστία του Σιμόν,το γκολ της ισοφάρισης το σημείωσε ο Κίκε στο 17.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Μαρσελίνο προσπάθησε και ανέβασε την απόδοση της, δημιούργησε αρκετές καλές στιγμές αλλά δεν κατάφερε να βρει το τέρμα που θα της έδινα τελικά την νίκη με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τελικά τον βαθμό της ισοπαλίας αλλά να συνεχίζουν να βρίσκονται στις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.

Η Μπιλμπάο μετά από αυτήν την ισοπαλία έχει πλέον 35 βαθμούς ενώ η ομάδα του Ετσεμπερία πήγε στους 23.

Την επόμενη αγωνιστική οι Βάσκοι θα αντιμετωπίσουν εκτός έδρας την Σοσιεδάδ και η Έϊμπαρ θα πάει στην Μαδρίτη να παίξει με την Ρεάλ.