Δύσκολη νίκη για την Ατλέτικο!

Η Ατλέτικο Μαδρίτης πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Βαγιαδολίδ και έπιασε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα την Μπαρτσελόνα, η οποία την Κυριακή θα κοντραριστεί με τη Λεβάντε εκτός έδρας.

Ο Γκρίεζμαν ήταν ο παίκτης που πήρε από το χέρι την ομάδα του και την οδήγησε στο τρίποντο, καθώς σημείωσε τα δύο από τα τρία τέρματα των «ροχιμπλάνκος. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν ιδανικά την αναμέτρηση και μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου είχαν πάρει αέρα δύο τερμάτων. Ο Κάλινιτς ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 26, ενώ ο Γκρίεζμαν στις καθυστερήσεις με πέναλτι έκανε το 0-2.

Μόλις έξι λεπτά πήρε στη Βαγιαδολίδ να επιστρέψει στο ματς. Αρχικά στο  57’ ο Φερνάντο Καλέρο μείωσε σε 1-2 και στο 63’ το αυτογκόλ του Σαούλ αύξησε τις ελπίδες των γηπεδούχων για το θετικό αποτέλεσμα. Ωστόσο ο Γκρίεζμαν δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και στο 80’ σκόραρε για δεύτερη φορά στο ματς και έγραψε το τελικό 2-3.