Γκέλα για Ατλέτικο, νίκησε η Βιγιαρεάλ (vid)

Άσφαιρη η Ατλέτικο έμεινε στο 0-0 με την Ουέσκα. Η Βιγιαρεάλ νίκησε δίκαια την Αλαβές με 3-1.

Ουέσκα – Ατλέτικο Μαδρίτης     0-0

Μετά τον θρίαμβο απέναντι στην Γρανάδα όλοι περίμεναν ότι η Ατλέτικο Μαδρίτης θα συνεχίσει να σκοράρει ασταμάτητα. Αυτό δεν έγινε.

Ο Σουάρες με τον Φελίξ έκαναν λίγα πράγματα στην επίθεση στο πρώτο ημίχρονο με την Ουέσκα να βρίσκει τρόπο να τους εξουδετερώσει.

Καλύτερα τα πράγματα στο δεύτερο ημίχρονο για τους ροχιμπλάνκος ο Ζοάο Φέλιξ έχασε πολλές ευκαιρίες για να δώσει την νίκη στην Ατλέτικο.

Μοιραίος ο Πορτογάλος με την ομάδα του Τσόλο Σιμεόνε να μένει στο 0-0 και να χάνει τους πρώτους βαθμούς φέτος.

Βιγιαρεάλ – Αλαβές    3-1

Καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο η Βιγιαρεάλ πήγε δίκαια στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ.

Ο Αλκάθερ στο 12ο λεπτό και ο Μορένο με πέναλτι (45′) πέτυχαν τα γκολ για το κίτρινο υποβρύχιο. Η Αλαβές ισοφάρισε προσωρινά και αντίθετα με την ροή του αγώνα με τον Μέντες (35′).

Στο δεύτερο ημίχρονο η Βιγιαρεάλ δεν σταμάτησε να επιτίθεται μέχρι να βρει το γκολ με το οποίο θα καθαρίσει το ματς.

Στο 67ο λεπτό ο Μορένο νίκησε τον Πατσέκο σε τετ-α-τετ αλλά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι στην επαναφορά όμως ο Αλκάθερ σημείωσε το τελικό 3-1.