Καθάρισε ξανά ο αρχηγός!

Όταν τα πράγματα δυσκολεύουν για τη Ρεάλ «καθαρίζει» πάντα ο Σέρχιο Ράμος. Ο αρχηγός των Μαδριλένων σκόραρε ξανά στο φινάλε και οδήγησε την ομάδα του στη νίκη με 2-1 επί της Μπέτις για την 27η αγωνιστική της Πριμέρα Ντιβιζιόν.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να αιφνιδιάσουν τη «βασίλισσα», αφού μόλις στο 25’ χάρη στο αυτογκόλ του Νάβας πήραν κεφάλι στο σκορ. Η Ρεάλ, ωστόσο, έβγαλε αντίδραση και πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο έφτασε στην ισοφάριση με τον Ρονάλντο (41’).

Από εκεί και πέρα, ωστόσο δυσκολεύτηκε πολύ για να γυρίσει το ματς. Στο 78’ η Μπέτις έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Πιτσίνι και τρία λεπτά αργότερα ο Ράμος βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα, διαμορφώνοντας το 2-1, που έμεινε μέχρι τέλους.

Έτσι, η ομάδα του Ζιντάν εκμεταλλεύτηκε τη «γκέλα» της Μπαρτσελόνα και επέστρεψε στην κορυφή με 62 βαθμούς, έχοντας μάλιστα και παιχνίδι λιγότερο. Αντιθέτως, η Μπέτις έμεινε στις χαμηλές θέσεις με μόλις 28 βαθμούς και μία νίκη στις τελευταίες 5 αγωνιστικές.

Νωρίτερα, η Βιγιαρεάλ πέρασε από την έδρα της Θέλτα (0-1) χάρη στο τέρμα του Σολδάδο στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου και «σκαρφάλωσε» στην πρώτη πεντάδα της βαθμολογίας.