Βιγιαρεάλ – Ατλέτικο Μαδρ. 1-2: Επιστροφή στις νίκες και την τετράδα (highlights)

Δύσκολη νίκη για την Ατλέτικο Μαδρίτης με 2-1 στην έδρα της Βιγιαρεάλ. Ο Σαούλ ήρθε από τον πάγκο στο 84ο λεπτό για να πετύχει γκολ νίκης τρία λεπτά αργότερα και η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε επέστρεψε στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας.

Η δυναμική εκκίνηση της Ατλέτικο έφερε γρήγορα το προβάδισμα στο ματς με το γκολ του Βιτσέλ (9′) το δεύτερο της καριέρας του με την ομάδα του Σιμεόνε, και αυτό απέναντι στην Βιγιαρεάλ.

Οι γηπεδούχοι ξύπνησαν μετά το 25ο λεπτό αλλά δεν βρήκαν μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσουν πριν το ημίχρονο.

Τα κατάφερε με την εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου και με σκόρερ τον Σούρλοτ (50′). Αρκετά ισορροπημένο ματς στην συνέχεια με μίκρο-ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες.

Όλα κρίθηκαν σε ένα λεπτό. Ο Παρέχο από εξαιρετική θέση σπατάλησε την καλύτερη ευκαιρία των γηπεδούχων (86′) αλλά ένα λεπτό μετά ο Σαούλ ήταν πιο ψύχραιμος και με το πρώτο του γκολ φέτος έγραψε το τελικό 1-2.

Η Ατλέτικο επέστρεψε στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας προσπερνώντας την Μπιλμπάο.

Βιγιαρεάλ: Γέργκενσεν – Μοσκέρα, Αλμπιόλ (81′ Πεδράθα), Μαντί, Κουένκα – Καπού (65′ Kομεσάνια), Παρέχο, Κοκλέν (65′ Μπαένα)- Μορένο (81′ Τραορέ), Γκέντες (70′ Μοράλες), Σούρλοτ

Ατλέτικο Μαδρ.: Όμπλακ – Βιτσέλ (66′ Αθπιλικουέτα), Χιμένες, Ρεϊνίλντο – Γιορέντε, Μπάριος (84′ Σαούλ), Κόκε, Λίνο, Ρικέλμε (46′ Σάβιτς) – Γκριζμάν (66′ Κορέα), Μέμφις (66′ Μοράτα)