Τζιρόνα – Οσασούνα 2-0: Μαγεία στην βροχερή Καταλονία (highlights)

Η Τζιρόνα επέστρεψε στην δεύτερη θέση της κατάταξης μετά την επικράτηση απέναντι στην Οσασούνα στη Καταλονία.

Η Τζιρόνα σκαρφάλωσε στην δεύτερη θέση του πίνακα περνώντας ξανά την Μπαρτσελόνα μειώνοντας την διαφορά στους τέσσερις βαθμούς. Οι Καταλανοί ντούμπλαραν τις νίκες απέναντι στην Οσασούνα, είχαν νικήσει και στη Παμπλόνα στον πρώτο γύρο (2-4).

Το σκορ άνοιξε ο Πόρτου στο 13ο λεπτό (1-0) για τη Τζιρόνα που στο πρώτο ημίχρονο δεν είχε κάτι άλλο εκτός από το γκολ. Στην επανάληψη φανέρωσε το πραγματικό της πρόσωπο και επέστρεψε στις νίκες αφήνοντας πίσω την ήττα από τη Μαγιόρκα (1-0).

Έβγαλε αρκετές φάσεις μέχρι να τελειώσει το ματς ο Σάβιο (2-0, 86ο λεπτό) μετά από τακουνάκι ασίστ του Αλέις Γκαρθία. Ο Βραζιλιάνος έφτασε τα 8 γκολ στο πρωτάθλημα. Σταμάτησε το νικηφόρο σερί της Οσασούνα, που αγνοούσε την ήττα στα τελευταία τέσσερα.