Μαγιόρκα-Ρεάλ Σοσιεδάδ 1-2: Απόδραση στο 90+3 (Highlights)

Με κεφαλιά του Μερίνο στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων η Σοσιεδάδ "γύρισε" το ματς στην Μαγιόρκα και προσπέρασε την Μπέτις στη μάχη της Ευρώπης.

Με γκολ από τ’ αποδυτήρια ξεκίνησε το ματς, καθώς μόλις στο 4′ ο Σάντσεζ με εξαιρετικό αριστερό νίκησε τον Ρεμίρο για το 1-0, στην προσπάθεια της Μαγιόρκα να απομακρυνθεί κι άλλο από τη ζώνη του υποβιβασμού. Θουμπιμέντι και Σαντίκ απείλησαν για να έρθει ο Κούμπο να σκοράρει απέναντι στην πρώην ομάδα του, ισοφαρίζοντας στο 38′.

Στις καθυστερήσεις έγινε η φάση που σημάδεψε την αναμέτρηση, με τον Ραϊγιο να κερδίζει το φάουλ, να απωθεί τον Σαντίκ στη συνέχεια να χειροκροτεί ειρωνικά και να παίρνει 2 κίτρινες μαζεμένες για να αποβληθεί.

Στο δεύτερο μέρος η Μαγιόρκα έκλεισε τους διαδρόμους και μόνο όταν μπήκε ο Μπαρενετσέα έγινε απειλητική η ομάδα του Αλγκουαθίλ. Ο διεθνής εξτρέμ είχε τις φάσεις στο 67′ και το 88′ χωρίς να καταφέρει να νικήσει τον Ράικοβιτς και στις καθυστερήσεις σέρβιρε για την κεφαλιά του Μερίνο, που έγραψε το τελικό 1-2.