Θέλτα-Τζιρόνα 0-1: Και το όνειρο συνεχίζεται… (highlights)

Την 8η νίκη σε 11 εκτός έδρας παιχνίδια (3 ισοπαλίες), πέτυχε η εκπληκτική Τζιρόνα, η οποία επιβλήθηκε 1-0 της Θέλτα στο Βίγκο και ανέβηκε πάλι στην κορυφή, αφήνοντας στη δεύτερη θέση με έναν βαθμό λιγότερο τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Το πρώτο ημίχρονο πρόσφερε “χορταστικό” θέαμα με 16 τελικές προσπάθειες για τις δύο ομάδες (7 η Τζιρόνα, 9 η Θέλτα) και με την ομάδα του Βίγκο να αδικείται από το σκορ, καθώς είχε δύο καλές στιγμές με τον Τάσο Δουβίκα και μία κεφαλιά του Στραντ-Λάρσεν στο οριζόντιο δοκάρι στο 31ο λεπτό. Σε μία γρήγορη αντεπίθεση, η Τζιρόνα σκόραρε, με τον Ντομίνγκεθ να βλέπει την κίνηση του Πόρτου μέσα στην περιοχή και τον 31χρονο επιθετικό να σκοράρει με ωραίο πλασέ στο 20΄.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε καμμία σχέση με το πρώτο 45λεπτο. Η Τζιρόνα με πολύ καλή αμυντική λειτουργία, δεν επέτρεψε στην ομάδα του Μπενίτεθ να απειλήσει και μοιραία ηττήθηκε για δεύτερη συνεχόμενη φορά στην έδρα της και βρίσκεται οριακά πάνω από τη διακεκαυμένη ζώνη.