Χετάφε – Κάδιθ 1-0: Πάθος, ένταση και νίκη (highlights)

Οι δέκα ήρωες του Πέπε Μπορδαλάς νικησαν την ακίνδυνη Κάδιθ. Σκόρερ ο Μπόρχα Μαγιοράλ για το 1-0 της Χετάφε παρά το αριθμητικό μειονέκτημα για ένα ολόκληρο ημίχρονο απέναντι στην Κάδιθ.

Η σκληρή Χετάφε ερχόταν από πέντε συνεχόμενες ισοπαλίες και ένα εντός έδρας αήττητο οκτώ αγώνων.

Η Κάδιθ όμως ήταν η μόνη που απείλησε στο πρώτο ημίχρονο με δοκάρι του Ναβάρο (10′) και με το τετ-α-τετ του Ράμος που έδιωξε σε κόρνερ ο Σόρια (40′).

Η Χετάφε ήταν αναμενόμενο ότι θα μείνει με δέκα παίκτες καθώς ο Τζενέ γλίτωσε την δεύτερη κίτρινη στο 20ο λεπτό αλλά δεν την απέφυγε στο 45ο για χτύπημα εκτός φάσης στον Χαβιέρ Ερνάντεθ.

Το αριθμητικό πλεονέκτημα δεν φάνηκε για την Κάδιθ στο δεύτερο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι πάλεψαν για όλες τις μπάλες. Οι φάσεις ηταν ελάχιστες και το γκολ της νίκης ήρθε από μια στημένη μπάλα και σκόρερ τον ξεχασμένο και αμαρκάριστο Μαγιοράλ (76′).

Η Χετάφε είχε και δεύτερη μεγάλη ευκαιρία αλλά ο Λεδέσμα σταμάτησε σε τετ-α-τετ τον Μακσίμοβιτς (85′).

Χετάφε: Σόρια – Νταμιάν, Γκαστόν, Αλδερέτε, Ρίκο – Τζενέ, Μακσίμοβιτς, Κάρμονα, Γκρίνγουντ (85′ Ιγκλέσιας) – Μαγιοράλ (89′ Λατάσα), Μάτα (46′ Μίγια)

Κάδιθ: Λεδέσμα – Ίθα, Τσουστ, Ερνάντεθ, Πιρές – Κουαμέ (84′ Νεγρέδο), Άλκαραθ (62′ Εσκαλάντε), Ναβάρο (46′ Άλεξ), Ματσίς – Ρότζερ (75′ Γκουαρδιόλα), Ράμος (75′ Μάξι)