Μαγιόρκα-Μπιλμπάο 1-1: Έσωσε τον πόντο στις καθυστερήσεις

Η Μπιλμπάο με πέναλτι στις καθυστερήσεις πήρε πόντο στο «Εστάντι» κόντρα στην Μαγιόρκα σε ματς της 32ης αγωνιστικής της La Liga.

Έτσι οι Βάσκοι έμειναν ζωντανοί στην μάχη για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο, ενώ η Μαγιόρκα έχασε δύο [πολύτιμους πόντους που όχι μόνο θα σφράγιζαν την παραμονή αλλά θα την έφερναν και διεκδικήτρια εξόδου στην Ευρώπη.

Μετά από ένα κάκιστο πρώτο ημίχρονο, η Μαγιόρκα μπήκε καλύτερα στην επανάληψη και προηγήθηκε στο 58’ όταν μετά από γύρισμα του Μουρίτσι, ο Κανγκ Λι με σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Η Μπιλμπάο πίεσε στην συνέχεια χωρίς όμως να μπορεί να δημιουργήσει ευκαιρίες.

Στα τελευταία δευτερόλεπτα όμως του 4ου λεπτού των καθυστερήσεων μετά από σέντρα του Νίκο Γουίλιαμς, ο Ραούλ Γκαρσία σούταρε και η μπάλα σταμάτησε στο χέρι του Γκαλαρέτα.

Το πεναλτι μετέτρεψε σε γκολ ο Ινάκι Γουίλιαμς για το τελικό 1-1, που έφερε πολλές διαμαρτυρίρες των γηπεδούχων στον διαιτητή Χόρχε Φιγουερόα.