Χετάφε-Σεβίλη 2-0: Τη “βύθισε” ακόμη περισσότερο (hls)

Μεγάλη νίκη στη "μάχη" που δίνει για την αποφυγή του υποβιβασμού πέτυχε η Χετάφε, με την ομάδα της Μαδρίτης να επικρατεί 2-0 της Σεβίλης στο "Αλφόνσο Πέρεθ".

Η πίεση του αποτελέσματος, έκανε πολύ προσεκτικές τις δύο ομάδες, ιδιαίτερα η Σεβίλη παρατάχθηκε με κύριο στόχο να μη δεχτεί γκολ, γι΄αυτό και στο αρχικό σχήμα δεν υπήρχε καθαρός φορ, αλλά αυτόν τον ρόλο τον έπαιξε ο Οκάμπος.

Πάντως η πρώτη καλή στιγμή ανήκει στους Ανδαλουσιάνους, με τον Χιλ να σουτάρει και τον Σόρια να μπλοκάρει στο 7ο λεπτό. Η μεγαλύτερη πάντως ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου, καταγράφεται για τους Μαδριλένους, όταν στο 35ο λεπτό, ο Μπόρχα Μαγιοράλ, άλλαξε το παιχνίδι για τον αφύλακτο Ελ Χαντάντι, ο Μαροκινός όμως απέναντι από τον συμπατριώτη του Μπόνο, πλάσαρε άουτ.

Πολύ καλύτερη στην επανάληψη η Χετάφε άνοιξε το σκορ στο 50ο λεπτό με έναν πρώην παίκτη της Σεβίλης, τον Μουνίρ και “σφράγισε” τη μεγάλη της νίκη, με τον πρώτο της σκόρερ,τον Τούρκο Ενές Ουνάλ, στην τελευταία φάση του αγώνα.