Σεβίλλη-Αλμερία 2-1: Νίκη με ανατροπή (hls)

Σημαντική νίκη στην προσπάθεια της για την αποφυγή του υποβιβασμού, πέτυχε η Σεβίλλη, καθώς η ομάδα του Χόχε Σαμπάολι επιβλήθηκε 2-1 στο Σάντσεθ Πιθχουάν της Αλμερία, στο τοπικό ντέρμπι της Ανδαλουσίας.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ μετά από μόλις 100 δευτερόλεπτα παιχνιδιού με γκολ του Ακιέμε, αλλά η Σεβίλλη, κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να πάρει τη νίκη που την έβγαλε εκτός διακεκαυμένης ζώνης. Στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων ισοφάρισε για τους γηπεδούχους με πέναλτι ο Οκάμπος, για να δώσει τη νίκη στην ομάδα του στο 73΄ ο Λαμέλα που είχε περάσει στο ματς ως αλλαγή.