Μαγιόρκα – Ρεάλ Σοσιεδάδ 1-1: Η επίδραση του Πρατς (hls)

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ έπαιξε με την φωτιά και κάηκε καθώς η Μαγιόρκα πήρε σπουδαίο βαθμό με αλλαγή συμπεριφοράς στο δεύτερο ημίχρονο.

Σβηστά και άνετα στο πρώτο ημίχρονο οι Βάσκοι στο νησί απέναντι στην ομάδα του Αγκίρε που παρατάχτηκε χωρίς τον τιμωρημένο πρώτο σκόρερ της Μουρίτσι. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν μόλις στο 2ο λεπτό και λίγο αργότερα πέτυχαν γκολ με τον Κάρλος Φερνάντεθ να σκοράρει μετά από τρία χρόνια (0-1, 3ο λεπτό).

Στο δεύτερο μέρος ο Αγκίρε έκανε αλλαγές και ο Πρατς είχε επίδραση αμέσως στο παιχνίδι της Μαγιόρκα που ισοφάρισε με τον Κορεάτη Λι (1-1, 50ο λεπτό). Η Μαγιόρκα θα μπορούσε να πάρει και το ματς όμως ο Εντιαγέ σημάδεψε στο δοκάρι του Ρεμίρο στο 85ο λεπτό. Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Μικέλ Μερίνο με απ’ ευθείας κόκκινη κάρτα για φάουλ στον Πρατς.