Ράγιο Βαγεκάνο – Μπέτις 1-2 : Νίκη και τετράδα

Η Μπέτις νίκησε 2-1 την Ράγιο στο Βαγεκας και επέστρεψε στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας, έστω και προσωρινά.

Η Μπέτις προηγήθηκε δις στο πρώτο ημίχρονο. Με αρκετή δόση τύχης και αυτογκόλ του Μπάλιου στο 7ο λεπτό έκανε το 0-1.

Η Ράγιο αντέδρασε καλά και έφτασε δίκαια στο 1-1 με τον Καμέγιο (20′) αλλά με το πρώτο του γκολ φέτος ο Βραζιλιάνος Ενρίκε (40′) έστειλε μπροστά στο σκορ στα αποδυτήρια την Μπέτις, για το ημίχρονο, με 2-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μπέτις πρόσεξε την άμυνά της και δεν επέτρεψε πολλές φάσεις στους γηπεδούχους ενώ ένα όμορφο γκολ του Ίσι για την Ράγιο σωστά δεν μέτρησε ως όφσαϊντ.

Η Μπέτις είχε και ένα δοκάρι με τον Κανάλες. Κράτησε την νίκη και το αήττητο επτά αγώνων απέναντι στην Ράγιο και έβαλε τέλος στο αήττητο σερί της αντιπάλου της.

Με το τρίποντο ανέβηκε προσωρινά στην τέταρτη θέση.

Ράγιο : Ντιμιτριέβσκι – Μπάλιου, Λεζούν, Κατένα, Φραν (79′ Ντεκά) – Όσκαρ (90′ Αντρες), Ουνάι Λόπεθ (62′ Σάντι) – Ίσι (90′ Φαλκάο), Τρέχο (62′ Ντε Τομάς), Άλβαρο – Καμέγιο

Μπέτις : Ρούι Σίλβα – Ρούιμπαλ, Πετσέλα, Έντγκαρ, Μορένο – Καρβάλιο, Γκουαρδάδο (46′ Ροδρίγκες) – Ενρίκε (90′ Ρουίθ), Φεκίρ (90′ Χουάνμι), Κανάλες (74′ Ρόδρι) – Μπόρχα Ιγκλέσιας (68′ Ζοζέ)