Θέλτα – Σεβίλλη 1-1: Προβληματίζουν και παραμένουν χαμηλά (hls)

Η Θέλτα προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο που ήταν καλύτερη και η Σεβίλλη ισοφάρισε στο δεύτερο που ανέβασε την απόδοσή της στο τελικό και δίκαιο 1-1.

Ανύπαρκτη η Σεβίλλη στο πρώτο ημίχρονο δεν έκανε ούτε μία φάση απέναντι σε μια Θέλτα που μπήκε στο γήπεδο με μεγάλο ενθουσιασμό. Ο Σαμπάολι είχε 8 σημαντικές απουσίες, αλλά στην διάθεση του τους μουντιαλικούς, Μπόνο, Ακούνια, Γκουντέλι και Εν Νεσίρι. Η Θέλτα χωρίς προβλήματα είχε τρεις καλές στιγμές και με την 4η σκόραρε. Ο Άσπας πέρασε καταπληκτική πάσα στον Γκάμπριελ Βέϊγκα που με ψύχραιμο πλασέ άνοιξε το σκορ (1-0, 33ο λεπτό).

Η Σεβίλλη άλλαξε συμπεριφορά και ανέβηκε στο δεύτερο ημίχρονο, έφτασε κοντά στο γκολ με το δοκάρι του Λαμέλα και από την εκτέλεση του κόρνερ ο Κίκε Σάλας ισοφάρισε (1-1, 55ο λεπτό). Οι δύο ομάδες έχασαν ευκαιρίες για να πάρουν τους τρεις βαθμούς όμως τίποτα δεν άλλαξε και σε ακόμα ένα παιχνίδι ο Καρβαχάλ έμεινε χωρίς τρίποντο, όπως και ο Σαμπάολι που με την επιστροφή του στην Ανδαλουσία έχει μόλις μια νίκη.