Ρεάλ Σοσιεδάδ – Μαγιόρκα 1-0: Με ζόρια ανέβηκε στην τρίτη θέση (hls)

Ένα γκολ του Μίκελ Μερίνο μόλις στο 4ο λεπτό έκρινε την αναμέτρηση στο βροχερό Σαν Σεμπαστιάν. Η Σοσιεδάδ σκαρφάλωσε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Ο Ισπανός μέσος, Μίκελ Μερίνο ,εκμεταλλεύτηκε το κόρνερ του Μπράις Μέντεθ αλλά και την αδράνεια της άμυνας της Μαγιόρκα και πέτυχε το πρώτο φετινό του γκολ σε όλες τις διοργανώσεις. Η Σοσιεδάδ ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο και θα μπορούσε να βάλει κι’άλλα γκολ. Η Μαγιόρκα είχε μία φάση και μοναδική το δοκάρι του Άνχελ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Σοσιεδάδ είχε δοκάρι με το Γκεβάρα και τίποτα άλλο. Η Μαγιόρκα δικαιούται τουλάχιστον ένα βαθμό, καθώς και γκολ της ακύρωσαν μετά την συνδρομή του VAR, αλλά και ήταν πολύ καλύτερη από τους Βάσκους που υπέφεραν όμως κράτησαν στην πίεση που άσκησαν οι νησιώτες.

Η Σοσιεδάδ προσπέρασε τις Ατλέτικο Μαδρίτης και Μπέτις που αναδείχθηκαν ισόπαλες κόντρα σε Βαγεκάνο (1-1) και Κάδιθ (0-0) αντίστοιχα μετά από δέκα αγωνιστικές στη La Liga.