Ατλέτικο-Ρεάλ Σοσιεδάδ 2-2: Την έσωσε ο Σουάρες

Η Σοσιεδάδ προηγήθηκε με 2-0 στη Μαδρίτη, όμως η Ατλέτικο αντέδρασε και με τέρματα του Σουάρες πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας.

Η Ατλέτικο είχε την πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι με τον Γκριεζμάν, όμως ο Σόρλοτ με το πρώτο γκολ του με τη φανέλα της Ρεάλ Σοσιεδάδ έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους μετά απο ασίστ του Ίσακ στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης.

ΟΙ φιλοξενούμενοι είχαν τις καλύτερες ευκαιρίες για δεύτερο γκολ, με τον Ίσακ στο 24ο και τον Σίλβα στο 25ο λεπτό να μη μπορούν να νικήσουν τον Όμπλακ.

Οι παίκτες του Ντιέγκο Σιμεόνε δυσκολεύτηκαν αρκετά στη δημιουργία κλασσικών ευκαιριών απέναντι σε μια ομάδα που συγκαταλέγεται στις κορυφαίες του πρωταθλήματος σε ότι αφορά στην πίεση στον αντίπαλο.

Ο Ίσακ σκόραρε για πρώτη φορά στο εφετινό πρωτάθλημα με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 48′ πετυχαίνοντας το 0-2.

Η Ατλέτικο αντέδρασε και με πρωταγωνιστή τον Σουάρες γύρισε από το 0-2 σε 2-2 με τέρματα στο 61ο και 77ο λεπτό, πιέζοντας πολύ ψηλά στο γήπεδο και αξιοποιώντας τις αλλαγές ρόλων και προσώπων του Σιμεόνε στην επανάληψη.