Ατλέτικο Μ.-Αθλέτικ Μ. 0-0: Ισόπαλη μάχη τακτικής (hls)

Η Ατλέτικο Μαδρίτης έμεινε στο 0-0 με την Αθλέτικ Μπιλμπάο στο «Γουάντα Μετροπολιτάνο» για την 5η αγωνιστική της La Liga.

Ένας αγώνας με πολλή τακτική και από τις δύο ομάδες, με ελάχιστες ευκαιρίες κυρίως στο πρώτο ημίχρονο και ανεβασμένο ρυθμό στην επανάληψη.
Δύο σουτ ένα του Γκριεζμάν κι ένα του Ινάκι Γουίλιαμς ότι είχαν να δείξουν οι δύο ομάδες στα πρώτα 45’ λεπτά.
Στην επανάληψη η Ατλέτικο πίεσε, είχε δοκάρι με σουτ του Γιορέντε στο 75ο λεπτό, αλλά στο 78’ έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ζοάο Φέλιξ, ο οποίος αφού είδε πρώτη κίτρινη για φάουλ στον Βενθεντόρ, στην συνέχεια είπε κάποια «γαλλικά» στο διαιτητή Χιλ Μανθάνο για να δει μία ακόμη και να πάει στ’ αποδυτήρια.
Η Αθλέτικ είχε τεράστια ευκαιρία στο 90+1, με την Βιγιαλίμπρε να μην μπορεί να πλασάρει τον Όμπλακ μετά από εξαιρετική πάσα του Μπερενγκέρ.