Οβιέδο-Έλτσε 3-2: Ανατροπή για playoffs ανόδου (highlights)

Σπουδαία εντός έδρας νίκη για την Οβιέδο, η οποία πήρε τη νίκη 3-2 κόντρα στην Έλτσε με ανατροπή και γκολ στο 89'!

Για έβδομο συνεχόμενο εντός έδρας παιχνίδι αήττητη έμεινε η Οβιέδο, η οποία βρέθηκε να χάνει στο ημίχρονο από την Έλτσε με 2-1, αλλά πήρε τη νίκη με 3-2 σε ματς για την 20η αγωνιστική της La Liga 2.

Η Έλτσε προηγήθηκε στο 4′ με το έβδομο φετινό γκολ του Όσκαρ Πλάνο, για να δεχθεί την ισοφάριση στο 31′ με τον Μάσκα. Το ημίχρονο βρήκε τους φιλοξενούμενους να παίρνουν ξανά το προβάδισμα με το ωραίο γκολ του Νίκο Φερνάντες Μερκάου.

Στο δεύτερο μέρος η Έλτσε είχε παθητικό ρόλο, με την Οβιέδο να αναζητά γκολ ισοφάρισης αρχικά που βρήκε από ωραία μπαλιά του Σέμπας και τον Μάσκα να βγάζει την ασίστ για να σκοράρει ο Μπόρχα στο 68′.

Το γκολ της νίκης ήρθε στο 89′ με τον Σέμπας Μογιάνο να σουτάρει μέσα από την περιοχή και τον Μιγκέλ Σαν Ρομάν να μην υπολογίζει σωστά για την ανατροπή της Οβιέδο!

Η Έλτσε θα μπορούσε να σώσει τον βαθμό της ισοπαλίας στο 97′ αλλά ο Λεό Ρομάν έκανε σπουδαία απόκρουση στο σουτ του Άνταμ.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα οι δύο ομάδες είναι ισόβαθμες με 29 βαθμούς και η Οβιέδο βλέπει… playoffs ανόδου.