Αλαβές – Λεβάντε 0-2 : Επέλαση και προσπέραση (hls)

Επίδειξη δύναμης από την Λεβάντε η οποία πήρε δίκαια την νίκη στην έδρα της Αλαβες με 2-0.

Η Αλαβές επηρεάστηκε αρκετά από τις επτά αλλαγές στην ενδεκάδα. Η φορμαρισμένη και αήττητη για δέκα αγώνες Λεβάντε πήρε τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο και ήταν πιο επικίνδυνη.

Πέτυχε δύο γκολ με τους Μπουλντινί (18′) και Σον (45+1) και ήταν δίκαια μπροστά στο ημίχρονο.

Ο κόουτς των γηπεδούχων δεν είδε βελτίωση στο δεύτερο ημίχρονο. Έκανε και τις πέντε αλλαγές του μέχρι το 70ο λεπτό αλλά η Αλαβές παρέμεινε ακίνδυνη.

Πρώτη της σημαντική στιγμή το σουτ του Τζέισον που έφυγε άουτ στο 83ο λεπτό. Στο τέλος έμεινε και με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Σιλά στις καθυστερήσεις.

Η Αλαβές έχασε τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι και η εντυπωσιακή Λεβάντε την προσπέρασε. Έμεινε αήττητη για ενδέκατο ματς και σκαρφάλωσε στην τρίτη θέση.

Αλαβές : Σιβέρα – Αρόγιο (Τζέισον), Λαγουάρδια (Μόγια), Άμπκαρ, Ντουάρτε (Χάβι Λόπεθ) – Σέντλαρ, Σεβίγια – Άμπντε (Ρόμπερ), Γκουρίδι, Ριόχα – Ντε λα Φουέντε (Σιλά)

Λεβάντε : Κάρδενας – Σον, Πιέρ, Βέζο, Μουνιόθ – Ιβορα, Πέπελου – Ντε Φρούτος (Σαράτσι), Μπρουγκουέ (Μοντιέλ), Καμπάνια (Μαρτινεθ) – Μπουλντινί (Καντέρο)