Λεβάντε – Λας Πάλμας 1-1 : Λύτρωση με Μαρκ (hls)

Η Λας Πάλμας πήρε την ισοπαλία στις καθυστερήσεις στην έδρα της Λεβάντε με 1-1 και κράτησε την τρίτη θέση στην δεύτερη κατηγορία.

Ντέρμπι του τέταρτου με τον δεύτερο της δεύτερης κατηγορίας της Ισπανίας. Ντέρμπι με ένταση στο πρώτο ημίχρονο, καλό ρυθμο αλλά χωρίς φάσεις.

Σημαντικότερη το σουτ του Ντε Φρούτος στο δεύτερο λεπτό που έδιωξε ο Ντομίνγκεθ.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με γκολ από πέναλτι για τους γηπεδούχους και σκόρερ τον 37χρονο Ρομπέρτο Σολδάδο (52′).

Από εκεί και πέρα η Λας Πάλμας πίεσε και έκανε φάσεις. Ο τερματοφύλακας Κάρδενας άντεξε τόσο στο σουτ του Εμφουλού (69′) όσο και στο τετ-α-τετ με τον Μαρκ (79′).

Δεν τα κατάφερε όμως στην τελευταία φάση του αγώνα όταν από σέντρα του Μάρβιν ο Μαρκ στο δεύτερο δοκάρι έγραψε το τελικό 1-1.

Η Λας Πάλμας κράτησε την τρίτη θέση στην βαθμολογία αλλά παραμένει χωρίς νίκη για τέσσερα ματς.

Λεβάντε : Κάρδενας – Σον, Πιέρ, Βέζο, Μουνιόθ – Ιμπόρα, Μαρτίνεθ, Καμπάνια (Πεπέλου) – Ντε Φρούτος (Μπρουγκουί), Ιμπάνιεθ (Καντέρο), Σολδάδο (Γουέσλι)

Λας Πάλμας : Ντομίνγκεθ – Σουάρεθ (Λέμος), Κόκο, Κουρμπέλο, Σ. Κάρδονα (Μάρβιν) – Μφουλού, Λοϊοντίς, Βιέρα – Χιμένεθ (Πεχίνιο), Ο. Κλεμέντε (Μολέιρο), Αντόνε (Μαρκ)