ΠΑΣ Γιάννινα – Ολυμπιακός 1-1: “Ξεκαθάρισμα” στο Φάληρο (vids)

ΠΑΣ Γιάννινα και Ολυμπιακός ήρθαν ισόπαλοι στους Ζωσιμάδες 1-1. Με πέναλτι σκόραρε ο Εραμούσπε, γκολάρα ισοφάρισης του Χασάν. Σπουδαία εμφάνιση του Ζοσέ Σα!

Ο ΠΑΣ Γιάννινα όπως και στο ματς πρωταθλήματος ήρθε ισόπαλος με τον Ολυμπιακό 1-1 στον πρώτο ημιτελικό του κυπέλλου Ελλάδας. Το σκορ άνοιξε με εκτέλεση πέναλτι ο Εραμούσπε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, με απίθανο γυριστό ισοφάρισε ο Χασάν στο 73′. Καθοριστικές οι επεμβάσεις του Ζοσέ Σα.

ΠΗΓΗ: In Time Sports

Πως έπαιξαν

Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε να συνεχίσει με το 3-4-3 με το οποίο έχει πορευτεί στα τελευταία τρία ματς (Άρσεναλ, Άρης, ΑΕΚ). Συγκεκριμένα ο Σα θα είναι κάτω από τα δοκάρια παίζοντας για πρώτη φορά φέτος σε ματς Κυπέλλου. Ο Λαλά επέστρεψε στο δεξί άκρο και ο Ρέαμπτσιουκ στο αριστερό. Σεμέδο, Παπασταθόπουλος και Μπα θα συνθέσουν ξανά την τριάδα των στόπερ. Καμαρά και Μπουχαλάκης είναι οι δύο χαφ και ο Εμβιλά παίρνει ανάσες. Επιθετικά θα επιχειρούν οι Μπρούμα, Φορτούνης και Χασάν.

Ο Αργύρης Γιαννίκης επέλεξε σύστημα 4-4-2, με δύο αλλαγές σε σχέση με τον αγώνα κόντρα στον ΟΦΗ. Οι Μιλιντσεάνου και Εραμούσπε επιλέχθηκαν για το βασικό σχήμα.

Υπεροχή Ολυμπιακού, γκολ ΠΑΣ Γιάννινα!

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυναμικά στο ματς και πήρε τον έλεγχο από τα πρώτα λεπτά, ωστόσο δεν βρήκε το γκολ παρά τις ευκαιρίες. Στο 11ο λεπτό ο Φορτούνης γέμισε στην περιοχή, η μπάλα πέρασε από τον Ντομίνγκεθ και τον Μπουχαλάκη και σερβιρίστηκε στον Χασάν ο οποίος με βολέ έστειλε την μπάλα πάνω στον Λοντίγκιν

Στο 16ο λεπτό απάντησε ο ΠΑΣ Γιάννινα. Ο Καρτάλης μοίρασε κάθετα στον Μιλιντσεάνου ο οποίος ντρίμπλαρε τον Παπασταθόπουλο, έφερε την μπάλα στο αριστερό, σούταρε, αλλά ο Σα μπλόκαρε. Στο ημίωρο ο Μπρούμα έβγαλε γρήγορα τον Ολυμπιακό στην αντεπίθεση και έδωσε στον Χασάν μέσα στην περιοχή. Ο Αιγύπτιος δεν ήταν και πάλι αποτελεσματικός καθώς οι αμυντικοί του ΠΑΣ έκοψαν την προσπάθεια του. Στο 42′ ο δραστήριος Φορτούνης έκανε το σλάλομ στην περιοχή του ΠΑΣ Γιάννινα, αλλά ο Σάλιακας παρενέβη και δυσκόλεψε την προσπάθεια του μέσου του Ολυμπιακού. Το σουτ του Φορτούνη ήταν αδύναμο τελικά και κατέληξε άουτ.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Κάστρο σούταρε πάνω στον Μπα. Η φάση συνεχίστηκε, αλλά ο Λετονός ρέφερι διέκοψε το παιχνίδι και με τη βοήθεια του VAR καταλόγισε πέναλτι εις βάρος του Ολυμπιακού. Ο Εραμούσπε ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε για το 1-0 των γηπεδούχων!
Αυτή ήταν και η τελευταία φάση στο πρώτο μέρος, ο Ολυμπιακός έμεινε πίσω στο σκορ όπως και στο παιχνίδι πρωταθλήματος στους “Ζωσιμάδες”.

Γκολάρα του “Φαραώ”, σπουδαίος ο Σα!

Ο Πέδρο Μαρτίνς προχώρησε σε διπλή αλλαγή στο ξεκινημα του δευτέρου μέρους. Ο Σωκράτης με μικρές ενοχλήσεις στον προσαγωγό, έδωσε τη θέση του στον Χολέμπας, ενώ ο Ανδρούτσος πήρε τη θέση του Λαλά. Ο Ανδρούτσος έδωσε πνοή επιθετικά από τα δεξιά και στο 47′ έκανε τη σέντρα η μπάλα κατέληξε στον Μπρούμα, αλλά το σουτ ήταν αδύναμο. Στο 56΄ ο επικίνδυνος ΠΑΣ Γιάννινα άγγιξε το 2-0! Ο Μιλιντσεάνου κέρδισε τον Σεμέδο στο σπριντ, βρέθηκε απέναντι από τον Σα, ο οποίος προχώρησε σε σπουδαία επέμβαση!

Στο 61′ ο Μασούρας πήρε τη θέση του Ρέαμπτσιουκ και ο Ολυμπιακός μετασχηματίστηκε σε 4-2-3-1 με αριστερό μπακ τον Χολέμπας, επιτελικό χαφ τον Φορτούνη, αριστερό εξτρέμ τον Μασούρα και δεξί τον Μπρούμα. Δύο λεπτά αργότερα ο Μπρούμα έχασε νέα ευκαιρία. Ο Χασάν πέρασε στον Μπρούμα μέσα στην περιοχή ο οποίος επιχείρησε να πλασάρει υπό πίεση, αλλά ο Λοντίγκιν δίχως πρόβλημα μπλόκαρε.

Στο 65ο λεπτό ο ΠΑΣ Γιάννινα έδειξε πάλι τα δόντια του. Ο Σάλιακας βγήκε από τα δεξιά και έκανε την παράλληλη σέντρα, ο Μιλιντσεάνου “τσίμπησε” την μπάλα, αλλά ο Σα μπλόκαρε εξ επαφής, κρατώντας το 1-0. Στο 69΄ ο Μαρτίνς προχώρησε σε διπλή αλλαγή. Έξω οι Καμαρά και Μπρούμα, μέσα οι Εμβιλά και Ελ Αραμπί και 4-4-2 για τον Ολυμπιακό.

Στο 73′ ο Αχμέντ Χασάν σκόραρε ένα απίθανο γκολ για το 1-1. Ο Φορτούνης έκανε τη σέντρα από τα δεξιά προς το δεύτερο δοκάρι, ο Χασάν με τρομερό ανάποδο βολέ έστειλε την μπάλα στον ουρανό της εστίας του Λοντίγκιν!

Ο Ολυμπιακός είχε πλέον το μομέντουμ και στο 78′ έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία για το 1-2. Ο Μασούρας πέρασε κάθετα προς τον Ελ Αραμπί ο οποίος μπήκε στην περιοχή και βρέθηκε απέναντι από τον Λοντίγκιν ο οποίος κέρδισε στο τετ α τετ. Στο 81ο λεπτό ο Αργύρης Γιαννίκης προχώρησε σε διπλή αλλαγή για τον ΠΑΣ. Έξω οι Μιλιντσεάνου και Ελευθεριάδης, μέσα οι Κάργας και Πανουργιάς. Ένα λεπτό αργότερα ο Πίρσμαν έκλεψε την μπάλα από τον Σεμέδο και έδωσε στον Καρτάλη ο οποίος μέσα από την περιοχή σούταρε με το αριστερό. Η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Σα.

Στο 87′ πέρασε στο ματς ο Μπρένερ, στη θέση του Παμλίδη. Στο 93′ νέα αλλαγή του ΠΑΣ Γιάννινα. Έξω ο Καρτάλης, στο ματς μπήκε ο Λιάσος. Τίποτα δεν άλλαξε ως το φινάλε. Ο ΠΑΣ Γιάννινα έμεινε ζωντανός στην ημιτελική φάση, ενώ ο Ολυμπιακός έχει τον πρώτο λόγο για το ματς της 27ης Απριλίου στο Φάληρο

ΠΑΣ Γιάννινα-Ολυμπιακός 1-1

Γήπεδο: Εθνικό Στάδιο Οι Ζωσιμάδες

Διαιτητής: Τρεϊμάνις (Λετονία)

Σκόρερ: 45+6 Εραμούσπε (πεν.), 73′ Χασάν

Κίτρινες: 12′ Παντελάκης, 14′ Εραμούσπε, 21′ Ρέαμπτσιουκ, 44′ Κάστρο, 45+2 Πίρσμαν, 45+4 Μπα

Συνθέσεις

ΠΑΣ Γιάννινα: Λοντίγκιν, Σάλιακας, Παντελάκης, Εραμούσπε, Πίρσμαν, Ντομίνγκεθ, Κάστρο, Παμλίδης (87′ Μπρένερ), Ελευθεριάδης (81′ Πανουργιάς), Καρτάλης (90+3 Λιάσος), Μιλιντσεάνου (81′ Κάργας)

Ολυμπιακός: Σα, Λαλά (46′ Ανδρούτσος), Σεμέδο, Παπασταθόπουλος (46′ Χολέμπας), Μπα, Ρέαμπτσιουκ (61′ Μασούρας), Καμαρά (69′ Εμβιλά), Μπουχαλάκης, Μπρούμα (69′ Ελ Αραμπί), Φορτούνης, Χασάν.