Μπάγερν Μ. – Λειψία 0-3: Στην βραδιά του Κέιν έλαμψε ο Όλμο (highlights)

Με χατ-τρικ του Ντάνι Όλμο η Λειψία νίκησε 3-0 στο Μόναχο την Μπάγερν και κατέκτησε το πρώτο Σούπερ Καπ της ιστορίας της. Ντεμπούτο για τον Χάρι Κέιν.

Μετά από 84 ημέρες Μπάγερν Μονάχου και Λειψία αναμετρήθηκαν ξανά στο Μόναχο και τίποτε δεν φάνηκε να έχει αλλάξει.

Η Λειψία στο πρωτάθλημα είχε νικήσει 3-1 και στο ημίχρονο πήγε μπροστά στο σκορ στα αποδυτήρια με 2-0.

Υπεύθυνος ο Ντάνι Όλμο που πέτυχε και τα δύο γκολ (3′, 44′) και ειδικά το δεύτερο ήταν απίστευτης ομορφιάς.

Η Μπάγερν Μονάχου είχε την κατοχή και τις δικές της ευκαιρίες αλλά ο Τελ πέτυχε σε τετ-α-τετ τον Μπλάσβιχ (16′) και η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι μετά από κατά λάθος επαφή του Σιμακάν με την μπάλα (28′).

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μπάγερν μπήκε δυνατά έφτιαξε τρεις ευκαιρίες στο πρώτο τέταρτο αλλά και πάλι ήταν άστοχη.

Μόλις μπήκε στο γήπεδο ο Χάρι Κέιν (64′) η Λειψία κέρδισε πέναλτι και ο Ντάνι Όλμο έκλεισε το σκορ από την άσπρη βούλα.

Πρώτο Σούπερ Καπ στην ιστορία της Λειψίας.

Μπάγερν Μ.: Ούλραϊχ – Παβάρ (46′ Μαζράουι), Ούπαμεκανό, Ντε Λιχτ (46′ Κιμ), Ντέιβις – Κίμιχ (78′ Γκορέτσκα), Λάιμερ (46′ Κομάν) – Σανέ, Μουσιάλα, Γκνάμπρι – Τελ (64′ Κέιν)

Λειψία: Μπλάσβιχ – Χένριχς (84′ Κλόστερμαν), Σιμακάν, Ορμπάν, Ράουμ – Τσάβι (78′ Φορσμπέγκ), Ζάιβαλντ, Σλάγκερ, Βέρνερ (64′ Πόουλσεν) – Όλμο (78′ Καρβάλιο), Οπέντα (64′ Σέσκο)