Φιλική ισοπαλία στο Τορίνο για Ιταλία και Ολλανδία (video)

Ιταλία κι Ολλανδία έμειναν στο 1-1 σε φιλικό παιχνίδι στο Tορίνο έπειτα από μια διαδικασία όπου οι «Ατζούρι» ήταν κυρίαρχοι στο πρώτο ημίχρονο και οι «Οράνιε» άλλαξαν την εικόνα τους στην επανάληψη παίζοντας για 20 λεπτά με παίκτη παραπάνω!

Ιταλία κι Ολλανδία έμειναν στο 1-1 σε φιλικό παιχνίδι στο γήπεδο της Γιουβέντους (Allianz Stadium) έπειτα από μια διαδικασία όπου οι «Ατζούρι» ήταν κυρίαρχοι στο πρώτο ημίχρονο και οι «Οράνιε» άλλαξαν την εικόνα τους στην επανάληψη παίζοντας για 20 λεπτά με παίκτη παραπάνω!

Ο Ρομπέρτο Μαντσίνι άλλαξε όλη την ομάδα, σε σχέση με αυτή που ξεκίνησε στο προηγούμενο φιλικό ματς την περασμένη Παρασκευή στη Νίκαια κόντρα στην Γαλλία.

Πολλές αλλαγές από το προηγούμενο φιλικό παιχνίδι με την Σλοβακία την περασμένη Πέμπτη έκανε κι ο Ρόναλντ Κούμαν στη δικιά του ομάδα.

Σαφώς πιο ευδιάθετοι μπήκαν οι «Ατζούρι» εν αντιθέσει με τους Ολλανδούς οι οποίοι επέλεξαν μια περισσότερο συντηρητική στάση, τουλάχιστον στο ξεκίνημα της αναμέτρησης.
Με το καλησπέρα, η Ιταλία πέτυχε γκολ όμως αυτό ακυρώθηκε καθώς ο Μπελότι ήταν σε θέση οφσάϊτ μετά την εκτέλεση φάουλ του Βέρντι και την στραβοκλωτσιά του Κριστάντε.

Στο 31ο λεπτό ο Μπελότι μπήκε μόνος απέναντι στον Ολλανδό γκολκίπερ όμως το σουτ αποκρούστηκε.
Δύο λεπτά αργότερα ο Βέρντι σούταρε εκτός εστίας από καλή θέση.
Η πρώτη καλή φάση των «Οράνιε» σημειώθηκε στο 35 όταν ο Βιλένα σούταρε κι ο γκολκίπερ Περίν απέκρουσε δύσκολα.
Έξι λεπτά πιο μετά ο Βέρντι «έσπασε» το τεχνικό οφσάϊτ όμως το σουτ ήταν απελπιστικά άστοχο. Στο 43’ ο Βόρμερ απέκρουσε προ της γραμμής κεφαλιά του Κρισίτο. Ο αμυντικός της Ζενίτ ένα λεπτό πιο μετά βρέθηκε εκ νέου ξεμαρκάριστος στα καρέ των Ολλανδών όμως η κεφαλιά του ήταν άστοχη.

Πιο ενδιαφέρον το παιχνίδι στην επανάληψη όπου η Ιταλία προηγήθηκε με γκολ του Ζάζα στο 67’. Μια φάση όπου ο σκόρερ προφανώς ευνοήθηκε από την κόντρα διεκδικώντας παράλληλη σέντρα του Κιέζα

Δύο λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες καθώς ο Κρισίτο ανέτρεψε από πίσω τον Μπάμπελ κι αποβλήθηκε!

Ακολούθησε, όπως ήταν φυσικό, η πίεση των «οράνιε» με τον γκολκίπερ Περίν να σώζει ότι μπορεί ώσπου να φτάσουμε στην ισοφάριση από δύο παίκτες οι οποίοι ήρθαν από τον πάγκο και βοήθησαν αισθητά την ομάδα του Κούμαν να βελτιώσει την εικόνα της!

Ο Μπεργκίς σέντραρε από τα δεξιά κι ο Ακέ της Μπόρνμουθ με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.