10ος Όμιλος : Το θαύμα της Αρμενίας(hls)

Οι Αρμένιοι έκαναν ακόμη ένα μπαμ. Μετά την Ισλανδία νίκησαν και την Ρουμανία αυτή την φορά με 3-2. Στην κορυφή του δέκατου ομίλου με τρεις νίκες σε ισάριθμα ματς.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο τερματοφύλακες Γιουρτσένκο (Αρμενία) και Νίτσα (Ρουμανία) φρόντισαν για το 0-0 με εντυπωσιακές επεμβάσεις. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν γεμάτο ένταση και γκολ.

Οι Αρμένιοι προηγήθηκαν με σουτ του Σπερτσιάν στο 56ο λεπτό όμως οι Ρουμάνοι αντέδρασαν άμεσα. Με στημένη μπάλα ο Κικαλντάου έκανε το 1-1 (62′) με προβολή και ο ίδιος παίκτης με κεφαλιά σημείωσε το 1-2 στο 72ο λεπτό.

Το θρίλερ δεν τελείωσε εκεί. Στο 78ο λεπτό ο Πούσκας της Ρουμανίας αποβλήθηκε για επικίνδυνο μαρκάρισμα στον Καλισέρ ο οποίος αγωνίζεται στην Superleague με τον Απόλλωνα.

Οι Αρμένιοι έκαναν τα πάντα για την ισοφάριση και την βρήκαν στο 87ο λεπτό με την προβολή του Χαρογιάν και δεν έμειναν εκεί.

Στο 89ο λεπτό κέρδισαν πέναλτι και ο Μπαρσεγκιάν, με διαφορά ο καλύτερος παίκτης του αγώνα, υπέγραψε το τελικό 3-2.

Οι Αρμένιοι έκαναν το τρία στα τρία και είναι στην κορυφή του δέκατου ομίλου. Οι Ρουμάνοι έχασαν δεύτερο συνεχόμενο ματς μετά την ήττα από την Γερμανία.

Αρμενία (Καπαρός) : Γιουρτσένκο – Χαμπαρτσουμιάν, Καλισέρ, Χαρογιάν, Χοβανισιάν – Μπαρσεγκιάν, Γκριγκοριάν. Μουραντιάν (46′ Σπερτσιάν), Μπαϊραμιάν – Καραπετιάν (46′ Σαγκογιάν), Μπριάσκο (46′ Ανταμιάν)

Ρουμανία (Ραντόι) : Νίτσα – Μόγκος, Κίρικες, Τόσκα, Μπάνκου – Στάντσιου, Μάριν – Μαν, Κικαλντάου, Μαξίμ – Πούσκας