Μάλτα-Κροατία 1-7: Ασυγκράτητη και τώρα… τελικός με Ρωσία (hls)

Η Κροατία νίκησε τη Μάλτα με το εντυπωσιακό 7-1 και υποδέχεται (14/11) στο Σπλιτ τη Ρωσία, σε παιχνίδι που θα κρίνει την πρώτη θέση στον όμιλο

Η Κροατία ήταν άρχισε να σκοράρει στο 6ο λεπτό του παιχνιδιού με τη Μάλτα και στο 64ο πέτυχε και το έβδομο γκολ της στο παιχνίδι για την εντυπωσιακή νίκη με 7-1.

Πλέον, η πρώτη θέση στον όμιλο θα κριθεί στο παιχνίδι με τη Ρωσία την επόμενη αγωνιστική του ομίλου.

Ο Πέρισιτς έκανε το 0-1 στο 6’ και στο 22’ ο Τσαλέτα-Τσαρ έκανε το 2-0. Ενδιάμεσα η Μάλτα είχε πετύχει γκολ (στο 14′ με τον Ντεγκαμπριέλε) το οποίο δεν μέτρησε ως οφσάιντ. Το 1-2 πάντως έγινε στο 31’ με αυτογκόλ του Μπρόζοβιτς

Η Κροατία πέτυχε άλλα δύο γκολ στο πρώτο μέρος. Στο 39′ ο Πάσαλιτς πέτυχε το 1-3 και ο Λούκα Μόντριτς στο 45’+1’ έκανε το 1-4 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στην αρχή του β’ μέρους, στο 47’ ο Μάγερ έκανε το 1-5, ο Κράμαριτς στο 53’ σκόραρε για το 1-6 και στο 64’ ο Μάγερ πέτυχε το τελικό 1-7.

Η Κροατία με αυτή τη νίκη πήγε στους 20 βαθμούς και η Ρωσία που είναι στην πρώτη θέση του ομίλου έχει 22 βαθμούς. Την επόμενη αγωνιστική (14/11) η Κροατία υποδέχεται στο Σπλιτ τη Ρωσία.