Όμιλος F: Προελαύνει η Δανία – πέρασε 2η η Σκωτία (hls)

Έκτη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια για την Δανία στο 6ο προκριματικό όμιλο του Μουντιάλ. Τελίκό σκορ 5-0 στον αγώνα με το Ισραήλ που έχασε σημαντικό έδαφος. Σπουδαία εκτός έδρας νίκη για την Σκωτία που νίκησε την Αυστρία (1-0) και πέρασε στην 2η θέση

Η Δανία προελαύνει στο 6ο προκριματικό όμιλο του Μουντιάλ.
Μετά την ολοκλήρωση της 6ης αγωνιστικής, οι «βίκινγκ» που σάρωσαν με 4-0 την Αυστρία, βρίσκονται μόνοι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα και παίζουν… χωρίς αντίπαλο για την πρόκριση.
Σημαντική εκτός έδρας νίκη πέτυχε η Σκωτία (1-0 την Αυστρία) και πέρασε στην 2η θέση, ενώ στο ντέρμπι ουραγών, τα Νησιά Φερόε νίκησαν την Μολδαβία (2-0) και την άφησαν στην τελευταία θέση με μόλις ένα βαθμό

Δανία – Ισραήλ 5-0

Υγιεινός περίπατος για την Δανία που επικράτησε 5-0 του ισραήλ.
Τα δύο γρήγορα γκολ των Πόουλσεν και Κιάερ στο 28ο και 31ο λεπτό αντίστοιχα του αγώνα της Κοπεγχάγης, ήταν αρκετά για να δώσουν τον αέρα του φαβορί της αναμέτρησης στους γηπεδούχους που φαίνεται να μην έχουν αντίπαλο για την κατάληψη της πρώτης θέσης του ομίλου. Στο 41΄ ο Όλσεν έκανε το 3-0, στο 57΄ ο Ντιλέϊνι διαμόρφωσε το 4-0 και το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κορνέλιους για το τελικό 5-0

Δανία: Σμάϊχελ, Κιάερ, Κρίστενσεν, Άντερσεν, Μέλε, Βας (86΄ Κορνέλιους) Ντιλέινι, Χόιμπεργκ, (83΄ Νόργκααρντ), Ντάμσγκααρντ (83΄ Βίντ), Πόουλσεν (77΄Ντάραμι), Ολσεν (77΄Στρίγκερ Λάρσεν)

Ισραήλ: Μαρσιάνο, Ντγκάνι (61΄ Νταβιτζάντα), Τίμπι, Ελχαμέντ, Ντάσα (80΄ Κιντά), Μενάχεμ, Νάτχο (46΄ Αμπού Φανί), Γκλάζερ, Σόλομον (70΄ Ατζιλί), Ζάχαβι, Βέισμαν (46΄Χαζίζα)

Αυστρία – Σκωτία 0-1

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη για την Σκωτία που πήρε το τρίποντο στην Βιέννη και πέρασε στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα.
Από την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ντιούκς στο 30΄ κρίθηκε ο αγώνας στο “Ερνστ Χάπελ”.

Αυστρία: Μπάχμαν, Ντράγκοβιτς, Αλάμπα, Τρίμελ, Χιντερέγκερ, Ιλσάνκερ (56΄ Γκρέγκοριτς), Σάουμπ (77΄ Ντεμίρ), Γκρίλιτς, (77΄ Ούλμερ), Λάιμερ (88΄ Κάρα), Μπαουμγκαρντνερ, Αρναούτοβιτς

Σκωτία: Γκόρντον, Χάνλεϊ, Οντόνελ (77΄ Μακγκίν), Ρόμπερτσον, Τίρνι, Χέντρι, Μακγκρέγκορ, Μακ Γκιν, Γκίλμουρ, Άνταμς (88΄ Νίσμπετ), Ντιούκς (71΄ Κρίστι)

Ν. Φερόες – Μολδαβία 2-1

Ντέρμπι ουραγών στα Νησιά Φερόες με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν δύο γκολ στην επανάληψη (68΄ Όλσεν, 71΄Βάτσνταλ) και να παίρνουν μια δύσκολη νίκη (2-1) καθώς το παιχνίδι έγινε υπό καταρρακτώδη βροχή. Στο 84΄ ο Μιλιντσεάνου μείωσε σε 2-1 για τους Μολδαβούς.

Ν. Φερόες: Γκέστσον, Φέρο (65΄ Αντρέασεν), Βάτσνταλ, Γιόχανσεν, Σ. Βαντχάμαρ, Χάνσον, Χένρικσον (87΄ Ασκαμ), Μ. Ολσεν (65΄ Έντμουντσον), Γκ. Βαντχάμαρ, Κ. Όλσεν (87΄ Α. Όλσεν),, Ρόλαντσον

Μολδαβία: Αβραμ, Αρμας, Μπόλοχαν (80΄ Κλεσκένκο), Ζαρντάν, Πόσματς, Ρέαμπτσιουκ, Γκινσάρι (74΄ Γκοτογκοι), Ράτα, Ντρος (60΄ Μιλιντσεάνου), Πλάτιτσα (74΄ Σπατάρου),Νικολαέσκου