6ος όμιλος: Βήμα πρόκρισης για τη Ρωσία

Ακόμη ένα βήμα για την απευθείας πρόκριση στα τελικά του Μουντιάλ της Βραζιλίας, έκανε η Ρωσία, η οποία επικράτησε 3-1 του Ισραήλ για την 8η αγωνιστική του 6ου ομίλου.

Με αυτή τη νίκη οι Ρώσοι «σκαρφάλωσαν» στην κορυφή του 6ου ομίλου με 18 πόντους, ενώ το Ισραήλ έμεινε τρίτο με 12 βαθμούς.

Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε στο 49′ ο Μπερεζούτσκι, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Κοκόριν διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Στον 74′ ο Γκλουσάκοφ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0, για να έρθει ο Ζεχάβι στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων να διαμορφώσει το τελικό 3-1.

Ρωσία: Ακινφέεβ, Ιγκνάσεβιτς, Ντενίσοφ (46′ Γκλουσάκοφ), Κοκόριν (77′ Μπιστρόφ), Κερζάκοφ, Μπερεζούτσκι, Σιρόκοφ, Σαμέντοφ, Φεϊζουλίν (46′ Τζακόεφ), Κοζλόφ, Κομπάροφ.

Ισραήλ: Αουάτ, Μπεν Χαΐμ, Άλμπερμαν (71′ Ράντι), Μέλικσον (46′ Ζρα), Νάτσο, Ζάχαβι, Ρεφαέλοφ, Μπαρντά (65′ Σέχτερ), Κεϊνάν, Γεϊνί, Νταβιντζαντά.