Σπάρτα Ρότερνταμ-Φέγενορντ 0-2: Άλμα τριάδας για τους φιλοξενούμενους (hls)

Η Φέγενορντ πήρε το ντέρμπι του Ρότερνταμ επικρατώντας στο «Τελ Κάστελ» με 2-0 της Σπάρτα, για την 15η αγωνιστική της Eredivisie.

Έτσι οι φιλοξενούμενοι ανεβήκαν στην 3η θέση της βαθμολογίας και περιμένουν το αποτέλεσμα του ντέρμπι του Άγιαξ με την Αϊντεχόφεν για να δουν πόσο μακριά θα είναι από την κορυφή.

Η Φέγενορντ ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, είχε τον έλεγχο και την κατοχή, δοκάρι και ευκαιρίες να σημειώσουν κι άλλα γκολ.

Προηγήθηκε μόλις στο 11ο λεπτό όταν μετά από γέμισμα του Μαλάτσια, ο Σενέσι έστρωσε με κεφαλιά για τον Γκερτρούιντα που με μία ακόμη έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Το γκολ μέτρησε με εξέταση VAR, μιας και ο βοηθός κακώς είχε σηκώσει την σημαία για οφσάϊντ.

Στο 31’ μετά από εξαιρετική κάθετη πάσα του Τούρνστρα ο Πράτο σημάδεψε το δεξί κάθετο δοκάρι του Οκόγε.

Στην επανάληψη η Φέγενορντ έχασε σωρεία ευκαιριών για δεύτεο γκολ, το οποίο τελικά σημείωσε στις καθυστερήσεις του αγώνα, στο 94ο λεπτό, όταν μετά από πάσα του Μπέργκχάους, ο Γιόργκενσεν με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.