Συντριβή για την Χέρακλες από την Ουτρέχτη

Η Ουτρέχτη συνέτριψε την Χέρακλες με 5-1 εκτός έδρας εκμεταλλευόμενη το αριθμητικό μειονέκτημα των γηπεδούχων, που έπαιζαν με παίκτη λιγότερο για ένα ημίχρονο και παράλληλα σκαρφάλωσε στην έκτη θέση της βαθμολογίας

Η Ουτρέχτη συνέτριψε την Χέρακλες με 5-1 εκτός έδρας και παράλληλα σκαρφάλωσε στην έκτη θέση της βαθμολογίας. Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο ανάμεσα στις δύο ομάδες με τους φιλοξενούμενους ν` ανοίγουν το σκορ στο ένατο λεπτό Φαν ντ Στρέεκ . Αμφότερες ομάδες δημιούργησαν ευκαιρίες χωρίς όμως να μπορέσουν να τις αξιοποιήσουν.

Η αποβολή του Γιέσπερ Ντροστ στο 44ο λεπτό για λογαριασμό της Ουτρέχτης άλλαξε τις ισορροπίες για τις δύο ομάδες.

Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 50ο λεπτό, ο Γιάνσεν μετά από ασίστ του Κράμερ έκανε το 2-0.
Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, η Ουτρέχτη πίεσε και κατάφερε να μειώσει με τον Νταλμάου που έφτασε τα 11 γκολ στο πρωτάθλημα. Ο Κερκ στο 65 ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1 με το έκτο φετινό του γκολ. Ο Μπαζούρ στο 78 ανατράπηκε στην περιοχή και ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι. Από τα έντεκα μέτρα ο Γκούσταφσον ήταν εύστοχος για να κάνει το 4-1.

Το τελικό 5-1 ήρθε και πάλι από τη λευκή βούλα με τον Μπαζούρ να εκτελεί εύστοχα τον Μπλάζβιτς στο 86.