Φέγενορντ – Άλμερε Σιτι 6-1: Πρώτη νίκη για τους Πρωταθλητές (highlights)

Καταιγίδα και κεραυνοί διέκοψαν το ματς για μία ώρα, "καταιγίδα" και "κεραυνοί¨ από την ομάδα του Σλοτ στο γήπεδο.

Η λογική έλεγε πως αυτό το παιχνίδι θα ήταν και εκείνο που θα έδινε την πρώτη νίκη στο Πρωτάθλημα για την Φέγενορντ, ύστερα από δύο ισοπαλίες. Αντίπαλός της η Άλμερε Σίτι, ομάδα με πολύ χαμηλή δυναμική και στην πρώτη σεζόν στην ιστορία της στην Eredivisie, την οποία και σκόρπισε στους… 6 ανέμους, καθώς επικράτησε με 6-1.

Ο αγώνας δεν χρίζει ιδιαίτερης ανάλυσης καθώς η διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν πολύ μεγάλη, αυτό που αξίζει να πούμε είναι πως μόλις στο 7ο λεπτό το παιχνίδι διεκόπη εξαιτίας κεραυνών και καταρακτώδους βροχής, που ανάγκασε τον Νίχαους να στείλει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια του γηπέδου.

Το 1-0 έγινε μόλις στο 4ο λεπτό από τον 22χρονο Μεξικανό Χιμένεθ, το 2-0 ήρθε στο 10′ λεπτό από τον Βραζιλιάνο Παϊσάο, για να βρει και τρίτο γκολ πριν το 20λεπτο η ομάδα του Σλοτ, με τον Χερτούιντα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Φέγενορντ βρήκε άλλα τρία γκολ, με τον Βίεφερ στο 50′, τον Χιμένεθ ξανά, με πέναλτι αυτή τη φορά, στο 65 και τον Τίμπερ στο 94ο λεπτό. Η Άλμερε Σιτι κατάφερε να μειώσει με τον Κάμπ στο 89ο λεπτό της αναμέτρησης.