Φέγενορντ – Χρόνινγκεν 1-0: Λυτρωτής Ιντρίσι στο φινάλε (hls)

Η πρωτοπόρος του πρωταθλήματος δυσκολεύτηκε απέναντι στην προτελευταία Χρόνινγκεν που έπαιξε το δεύτερο ημίχρονο με παίκτη λιγότερο.

Πέταξε ένα ημίχρονο και αγχώθηκε στο δεύτερο η Φέγενορντ. Η Χρόνινγκεν έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Μάατα στο 52ο λεπτό και μετά άρχισαν τα δύσκολα. Η πίεση της Φέγενορντ ήταν ασφυκτική και ο Φέριπς λύγισε δύο λεπτά πριν από το τέλος. Μια σέντρα σουτ στο 88ο λεπτό του Μαροκινού Ιντρίσι λύτρωσε την ομάδα του Σλοτ που έκαμψε την αντίσταση της φιλότιμης Χρόνιγκεν που παρέμεινε χαμηλά στην κατάταξη και παλεύει για την σωτηρία της.

Η Φέγενορντ αύξησε την διαφορά στους πέντε βαθμούς από την δεύτερη ΑΖ που νίκησε τη Φίτεσε (0-1), και στους έξι βαθμούς από τον τρίτο της κατάταξης Άγιαξ που παίζει με την Ναϊμέγκεν (5/3) στο Άμστερνταμ.