Φέγενορντ – Εξέλσιορ 5-1: “Πάρτι” στο Ντε Κάιπ και κορυφή! (hls)

Επίδειξη δύναμης έκανε η Φέγενορντ στο "ντέρμπι" του Ρότερνταμ με την Εξέλσιορ, καθώς συνέτριψε με 5-1 τη συμπολίτισσα της και βρίσκεται πλέον μόνη στην κορυφή του ολλανδικού πρωταθλήματος.

Επίδειξη δύναμης έκανε η Φέγενορντ στο “ντέρμπι” του Ρότερνταμ με την Εξέλσιορ, καθώς συνέτριψε με 5-1 τη συμπολίτισσα της και βρίσκεται πλέον μόνη στην κορυφή του ολλανδικού πρωταθλήματος.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Χουντμάιν στο 4ο λεπτό, ωστόσο η Φέγενορντ βρήκε γρήγορη απάντηση με ένα υπέροχο τέρμα του Σιμάνσκι στο 11ο λεπτό. Το 2-1 για τους γηπεδούχους έκανε ο Κουκτσού στο 20ο λεπτό με εκτέλεση φάουλ, ενώ στο 50ο λεπτό ο Σιμάνσκι πέτυχε το τρίτο τέρμα της Φέγενορντ και δεύτερο προσωπικό του. Το 4-1 έγινε στο 66ο λεπτό από τον Κουκτσού και ο Σουηδός Βάλεμαρκ στο 78ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό 5-1.

Ο Λάζαρος Λάμπρου μπήκε ως αλλαγή στο 69ο λεπτό για την ομάδα της Εξέλσιορ, ενώ στον πάγκο έμεινε ο Αγραφιώτης.

Οι παίκτες της Φέγενορντ αγωνίστηκαν με μαύρα περιβραχιόνια εξαιτίας του θανάτου του Κορ Φαν Ντερ Χάιπ, πρώτου σκόρερ στην ιστορία της ομάδας, ενώ στο ημίχρονο βραβεύτηκαν οι Σένεσι και Σινίστερα για την προσφορά τους στο σύλλογο.