Στον τελικό η Άρσεναλ

Η Άρσεναλ "ξύπνησε" στο δεύτερο ημίχρονο, νίκησε 3-0 την Ίπσουιτς και προκρίθηκε στον τελικό του Λιγκ Καπ.

Την ευκαιρία να διεκδικήσει τον πρώτο της τίτλο από το 2005 έχει η Άρσεναλ που νίκησε 3-0 την Ίπσουιτς και προκρίθηκε στον τελικό του Λιγκ Καπ. Η νίκη των “κανονιέρηδων” δεν ήταν τόσο εύκολη, καθώς το πρώτο ημίχρονο έληξε χωρίς σκορ και η ομάδα του Βενγκέρ, που είχε ηττηθεί με 1-0 στον πρώτο ημιτελικό, ανέβασε στροφές στο δεύτερο μέρος του επαναληπτικού.

Μπέντνερ (61′), Κοσιελνί (64′) και Φάμπρεγας (77′) πέτυχαν τα γκολ των Λονδρέζων, οι οποίοι περιμένουν να μάθουν την αντίπαλό τους την Τετάρτη. Η Μπέρμιγχαμ υποδέχεται τη Γουέστ Χαμ στο “Σεντ Άντριους” στη ρεβάνς του 2-1 υπέρ των “σφυριών” στο “Άπτον Παρκ”.

Ο τελικός της διοργάνωσης διεξάγεται στις 27 Φεβρουαρίου στο “Γουέμπλεϊ” και η Άρσεναλ έχει τη μεγάλη ευκαιρία να επιστρέψει στους τίτλους γενικότερα και να κατακτήσει για τρίτη φορά στην ιστορία της το Λιγκ Καπ.