Σάντχαουζεν – Φράιμπουργκ 0-2 : Στην οκτάδα του κυπέλλου

Με αυτογκόλ του Αλ Γκαντιουί λίγο πριν το τέλος του αγώνα, η Φράιμπουργκ νίκησε 1-0 την Σάντχαουζεν εκτός έδρας και προκρίθηκε στα προημιτελικά του κυπέλλου Γερμανίας.

Η Φράιμπουργκ ήταν το φαβορί στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την δεύτερης κατηγορίας Σάντχαουζεν για την πρόκριση στα προημιτελικά του κυπέλλου Γερμανίας.

Η ομάδα του Κρίστιαν Στράιχ είχε την κατοχή της μπάλας από την αρχή του αγώνα αλλά στο πρώτο ημίχρονο έφτιαξε μόνο μια καλή φάση με τον Κούμπλερ να αστοχεί (41′).

Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν πιο δημιουργική αλλά και πιο τυχερή καθώς η προκριση ήρθε στο 87ο λεπτό με ένα αυτογκόλ από τον Αλ Γκαντιουί μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γκρίφο. Κερασάκι στην τούρτα το γκολ του Πέτερσεν στις καθυστερήσεις για το τελικό 0-2.

Στην οκτάδα του κυπέλλου Γερμανίας βρίσκονται ήδη Στουτγκάρδη, Ουνιόν Βερολίνου, Λειψία, Μπάγερν Μονάχου και πλέον η περσινή φιναλίστ Φράιμπουργκ