Αννόβερο-Λειψία 0-4: Δεν χάνει αυτόν τον τίτλο! (hls)

Επίδειξη δύναμης απέναντι στο Αννόβερο, ομάδα της Τσβάιντε Λίγκα, έκανε η Λειψία που σκοράροντας από δύο φορές σε κάθε ημίχρονο, επικράτησε 4-0.

Αυτή ήταν η 10η νίκη στα τελευταία 12 παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις για την ομάδα του Ντομένικο Τεντέσκο, η οποία εξασφάλισε την παρουσία της στα ημιτελικά του Κυπέλλου και στρέφει τώρα την προσοχή της στο επερχόμενο παιχνίδι πρωταθλήματος με την ισόβαθμη της Φράιμπουργκ. Στο πρώτο ημίχρονο, μέσα σε ένα πεντάλεπτο, ο εκπληκτικός Κρίστοφερ Ενκουνκού σκόραρε δύο φορές (17΄, 22΄), φτάνοντας τα 25 γκολ (με 11 ασίστ) σε όλες τις διοργανώσεις.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λειψία πέτυχε άλλα δύο γκολ, με τον Λάιμερ στο 67΄και τον Αντρέ Σίλβα στο 73΄, φτάνοντας εύκολα στο τελικό 4-0, απέναντι στο Αννόβερο που δεν απείλησε καθόλου τον Γκουλάσι καθόλη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Η Λειψία έχει τώρα την ευκαιρία να κατακτήσει το Κύπελλο για πρώτη φορά στην σύντομη ιστορία της, μετά την παρουσία της δύο φορές σε τελικο τα προηγούμενα χρόνια.