Προβάδισμα για ΑΠΟΕΛ, Απόλλωνα

Το πρώτο βήμα για πρόκριση στα προημιτελικά του κυπριακού Κυπέλλου έκαναν την Τετάρτη ΑΠΟΕΛ και Απόλλων Λεμεσού.

Ο πρωτοπόρος του πρωταθλήματος, ΑΠΟΕΛ, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από την Δόξα, κατάφερε μέσα σε έξι λεπτά στο δεύτερο μέρος να «γυρίσει» το ματς και να πάρει τη νίκη με 2-1, κάνοντας ποδαρικό με το δεξί στο 2019.

Το γκολ του Μαγκλίτσα στο ξεκίνημα του αγώνα έδωσε τη νίκη στον Απόλλωνα Λεμεσού με 1-0 επί της Ομόνοιας, που από τις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Γκαφούρ.

Τέλος, σκορ πρόκρισης πήρε ο Ερμής Αραδίππου από το πρώτο ματς των «16» του Κυπέλλου απέναντι στην ΑΣΙΛ (3-0).

Ο χρονικά πρώτος αγώνας που ήταν ορισμένος για να διεξαχθεί το 2019, ανάμεσα στην Ανόρθωση και στο Παραλίμνι, αναβλήθηκε λόγω της έντονης βροχόπτωσης. Ο αγωνιστικός χώρος στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» είχε μαζέψει αρκετό νερό σε μερικά σημεία, γεγονός που ανάγκασε το διαιτητή της αναμέτρησης, Γιάννη Αναστασίου, να την αναβάλλει.

ΑΕΛ-ΘΟΙ                 30/01

Σε εξ αναβολής αναμέτρηση της πρεμιέρας του κυπριακού πρωταθλήματος, ΑΕΚ Λάρνακας και Πάφος αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 1-1. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 24′ με τον Γάλλο επιθετικό, Φλοριάν Τολεμές, αλλά οι φιλοξενούμενοι πήραν το βαθμό χάρις στο τέρμα του Τσέχου μέσου, Ζντένεκ Φόλπρεχτ στο 78ο λεπτό.