Μπερζεράκ – Σεντ Ετιέν 1-0: Συνεχίζει ακάθεκτη! (hls)

Η Μπερζεράκ συνεχίζει να εντυπωσιάζει στο Κύπελλο Γαλλίας, επικρατώντας της Σεντ Ετιέν με 1-0, αποκλείοντας δεύτερη ομάδα από το Σαμπιονά στην πορεία της μέχρι τα προημιτελικά

Μία από τις εκπλήξεις του φετινού Κυπέλλου Γαλλίας, η Μπερζεράκ, έβαλε δύσκολα και στη Σεντ Ετιέν από την αρχή της αναμέτρησης. Οι ποδοσφαιριστές του Πασκάλ Ντιπρά είχαν την κατοχή σε ποσοστό 70% στο πρώτο μέρος, αλλά δεν κατάφεραν να την μετατρέψουν σε πίεση ή ευκαιρίες.

Ήταν μια κατοχή άγονη, εγκλωβισμένη στο αδιάκοπο τρέξιμο των ερασιτεχνών της Μπερζεράκ, οι οποίοι αναζήτησαν καλή προοπτική στην αντεπίθεση, χωρίς ωστόσο να γίνουν κι εκείνοι με τη σειρά τους απειλητικοί.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Σεντ Ετιέν έδειξε πιο τολμηρή και προσπάθησε να γίνει απειλητική, όμως ούτε μπόρεσε να βρει γκολ, αλλά ούτε και να το αποφύγει. Στο 76ο λεπτό ο Εσκαρπί, λίγα λεπτά μετά την είσοδο του στο επωφελήθηκε από ασθενή απομάκρυνση του Καμαρά στην περιοχή και με προβολή πέτυχε το τέρμα που έκρινε την πρόκριση.