Καθάρισε από το πρώτο η Αργεντινή

Η Αργεντινή δε δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα κόντρα στη Βολιβία, την οποία νίκησε 3-0 και έκανε συντήρηση δυνάμεων στο δεύτερο ημίχρονο, εν όψει προημιτελικών.

Η Αργεντινή δε δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα κόντρα στη Βολιβία, την οποία νίκησε 3-0 και έκανε συντήρηση δυνάμεων στο δεύτερο ημίχρονο, εν όψει προημιτελικών. Το σκορ για την «αλμπισελέστε» άνοιξε ο Λαμέλα στο 13’, για να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του Τάτα Μαρτίνο ο Λαβέτσι δυο λεπτά αργότερα (15’). Ο Κουέστα στο 32’ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Αλλαγή μπήκε στον αγώνα ο Λιονέλ Μέσι στο δεύτερο ημίχρονο. Η Αργεντινή τερμάτισε στην πρώτη θέση με εννέα βαθμούς, ενώ η Βολιβία ολοκλήρωσε της υποχρεώσεις της στο Κόπα Αμέρικα, χωρίς βαθμό.

Αργεντινή: Ρομέρο, Ρονκάλια, Φούνες Μόρι, Κουέστα, Οταμέντι (75’ Μαϊδάνα), Κρανέβιτερ, Λαμέλα, Μπανέγκα (46’ Μπίλια), Λαβέτσι, Ιγκουαΐν (46’ Μέσι), Αγκουέρο

Βολιβία: Λάμπε, Σααβέδρα, Γουτιέρες, Καμπρέρα, Ζεντένο, Άρτσε (46’ Μασάδο), Σμέντμπεργκ (85’ Αλγκαρανάζ), Κάμπος, Αζογκουέ, Ντουκ (24’ Ιμπάνες), Μελέαν.