Κολομβία – Περού 3-2: “Ήρωας” Λουίς Ντίας και 3η θέση

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Λουίς Ντίας, που βρήκε δίχτυς δύο φορές, η Κολομβία επικράτησε 3-2 του Περού στον "μικρό τελικό" του Copa America και κατέκτησε την 3η θέση.

Οι τυπικά γηπεδούχοι Κολομβιανοί ήταν ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο, όμως το Περού ήταν αυτό που είχε τις κλασικότερες ευκαιρίες και σε μία από αυτές προηγήθηκε με σκόρερ τον Γουτόν (45′). Παρόλα αυτά, η Κολομβία έβγαλε αντίδραση και με δύο γκολ στο πρώτο 20λεπτο του δεύτερου μέρους από Κουαδράδο (49′) και Λουίς Ντίας (67′) έφερε… τούμπα το ματς.

Το Περού… απάντησε στο 82ο λεπτό και με γκολ του Λαπαντούλα ισοφάρισε σε 2-2, όμως τίποτα δεν είχε τελειώσει. Οι Κολομβιανοί ήταν εκείνοι που είπαν την τελευταία λέξη, αφού στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Λουίς Ντίας με καταπληκτικό γκολ έγραψε το τελικό 3-2 και χάρισε στην ομάδα του την 3η θέση στο Copa America.