Γουότφορντ-Ντέρμπι 2-1: Νίκησε και ανέβηκε στη δεύτερη θέση (hls)

Η Γουότφορντ ήλεγξε την αναμέτρηση με την Ντέρμπι, επιβλήθηκε 2-1 και έπιασε στη δεύτερη θέση της Championship την Μπρέντφορντ.

Η ιστορία του ματς ουσιαστικά γράφτηκε σε 2 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο, όταν οι γηπεδούχοι βρήκαν 2 γκολ σοκάροντας την ομάδα του Ρούνι. Στο 19′ ο Ζοάο Πέντρο με τυχερό τρόπο άνοιξε το σκορ, ενώ 2 λεπτά αργότερα ο Χιουζ έκανε το 2-0.

Σε νωχελικό ρυθμό κύλησε και το δεύτερο μέρος μέχρι το αυτογκολ του Εκόνγκ στο 77′ που έβαλε ξανά την Ντέρμπι στο ματς. Οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι στο 84 μετά από κόρνερ του Μπιρν και ευκαιρία στις καθυστερήσεις για να κλέψουν το βαθμό της ισοπαλίας, κάτι που δεν κατάφεραν.