Μίλγουολ-Κάρντιφ 1-1: “Μίλησε” η παράδοση (hls)

Για 11η φορά στις 15 τελευταίες αναμετρήσεις τους Λονδρέζοι και Ουαλοί πήραν από ένα βαθμό.

Η Κάρντιφ είχε την κατοχή στο πρώτο ημίχρονο, αλλά δεν έβρισκε διόδους προς την εστία των Λονδρέζων, οι οποίοι σκόραραν στο 35′ μετά τη σέντρα του Γουίλιαμς και την κεφαλιά του Σμιθ, που βρήκε δίχτυα για πρώτη φορά στο τρέχον πρωτάθλημα.

Οι Ουαλοί έφτασαν κοντά στην ισοφάριση στο 43′ ωστόσο με εξαιρετική εκτίναξη ο Μπιανκόφσκι αρνήθηκε το γκολ στον Γκλάτσελ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Τόμσον έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες στο 50′ και στο 66′ να θέσει θεμέλια νίκης για την ομάδα του, ωστόσο στο 79′ από λάθος του Μαλόουν και κάθετη πάσα του Μέρφι, ο Μουρ διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο αμφότερες οι ομάδες έχασαν κλασικές ευκαιρίες για να πετύχουν το δεύτερο γκολ, με τη Μίλγουολ να πηγαίνει στους 18 βαθμούς μετά την τρίτη διαδοχική ισοπαλία της και την Κάρντιφ να φτάνει τους 14.

Μίλγουολ: Μπιανκόφσκι, Λέναρντ, Χάτσινσον (αρχ.), Κούπερ, Μ. Γουάλας, Γουντς, Γουίλιαμς, Τ. Γουάλας, Τόμσον (75′ Μπόντβαρσον), Μπένετ (57′ Μαλόουν), Σμιθ (76′ Πάροτ)

Προπονητής: Γκάρι Ράουετ

Κάρντιφ: Σμίδις, Μπακούνα, Μόρισον (αρχ.), Νέλσον, Μπένετ, Γουίλσον, Ρολς, Πακ, Χόιλετ (60′ Ότζο), Γκλάτσελ (75′ Μέρφι), Μουρ

Προπονητής: Νιλ Χάρις