“Καθάρισε” ο Σαρπ για την Σέφιλντ Γιουνάιτεντ (video)

Με κορυφαίο τον αρχηγό της Μπίλι Σαρπ, που είχε μια ασίστ κι ένα γκολ, η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ νίκησε στο Μπράμαλ Λέιν την Μπόλτον με 2-0 και έπιασε, προσωρινά, την Νόριτς στην δεύτερη θέση της Τσάμπιονσιπ.

Η Σέφιλντ ντούμπλαρε τις νίκες της επί της Μπόλτον μέσα στην σεζόν, κάτι που καταφέρνει για πρώτη φορά μετά την περίοδο 1947-48.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν κάκιστο από πλευράς ποιότητας και ουσιαστικά δεν είχε καμία ευκαιρία να παρουσιάσει. Η επανάληψη όμως ήταν μια άλλη ιστορία.

Οι «λεπίδες» μπήκαν δυνατά και κατάφεραν ν’ ανοίξουν το σκορ στο 56’ όταν ο Σαρπ σέρβιρε στον Μαγκόλντρικ που είχε εύκολο έργο να στείλει την μπάλα στα δίχτυα από κοντά με προβολή.

Στο 73’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Νόργουντ ο Σαρπ με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής νίκησε τον Μάθιους για το 2-0.

Η Μπόλτον απογοήτευσε για ένα ακόμη ματς και μετράει πλέον μια νίκη, πέντε ισοπαλίες και 14 ήττες στα τελευταία 20 ματς, δείχνοντας ότι πολύ δύσκολα θα μπορέσει ν’ αποφύγει τον υποβιβασμό.