Το ντέρμπι και η κορυφή ανήκουν στη Νόριτς (video)

Στην κορυφή ανέβηκε ξανά η Νόριτς καθώς επικράτησε στο ντέρμπι της Ανατολικής Αγγλίας κόντρα στην Ίπσουιτς με 3-0.Δύο γκολ ο Πούκι που σκόραρε για 4η σερί αγωνιστική φτάνοντας τα 20 γκολ, άνοιξε νωρίς το σκορ ο Ερνάντεζ.

Την μοναξιά της κορυφής απολαμβάνει και πάλι η Νόριτς που είχε ξανά πρωταγωνιστή τον Πούκι που έβαλε δύο γκολ μέσα σε 15 λεπτά και χάρισε στην ομάδα του Ντάνιελ Φάρκε τη νίκη στο ‘’East Anglian Derby’’.Η Νόριτς άφησε πίσω της τη Λίντς που έχασε βαθμούς στο ματς με την Μίντλεσμπρο.

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 2ο λεπτό ο Ερνάντεζ μετά την ολιγωρία στην άμυνα της Ίπσουιτς να απομακρύνει.Λίγες φάσεις και πολλά νεύρα στο πρώτο ημίχρονο που προς το τέλος του αποβλήθηκε ο τεχνικός της Ίπσουιτς, Πολ Λάμπερτ καθώς τσακώθηκε με μέλος του τεχνικού επιτελείου της Νόριτς βλέποντας το δεύτερο ημίχρονο από την εξέδρα.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους η Ίπσουιτς μπήκε καλύτερα, προσπάθησε να πιέσει, κέρδισε κάποια στημένα, είχε ένα καλό σουτ με τον Τζατζ, όμως ο Πούκι δεν χρειάστηκε πολλές φάσεις για να καθαρίσει ένα ακόμα ματς βάζοντας γκολ στο 66ο λεπτό και στο 80ο λεπτό. Η Ίπσουιτς παραμένει τελευταία και συμπληρώνει 10 παιχνίδια μακριά από το Πόρτμαν Ρόουντ χωρίς νίκη.